Plains Anthropological Conference

Annual Meeting of the Plains Anthropological Society

No. Year Location Hosts
71st 2013 Loveland CO Center for Mountains and Plains Archaeology, Department of Anthropology, Colorado State University, Jason LaBelle and Christopher Johnston (co-chairs)
70th 2012 Saskatoon SK University of Saskatchewan, Ernie Walker and Margaret Kennedy (co-chairs)
69th 2011 Tucson AZ University of Arizona, Maria Nieves Zedeño and Samrat M. Clements (co-chairs)
68th 2010 Bismarck ND State Historical Society of North Dakota, Amy Bleier and Paul Picha (co-chairs)
67th 2009 Norman OK Oklahoma Archeological Survey, Kent Buehler and Marjy Duncan (co-chairs)
66th 2008 Laramie WY George C. Frison Institute of Archaeology & Anthropology
Department of Anthropology
Office of the Wyoming State Archaeologist
State Historic Preservation Office
Wyoming Highway Department
University of Wyoming Graduate Students
65th 2007 Rapid City SD Bureau of Land Management Montana/Dakotas Area Office
University of South Dakota
South Dakota State Historical Society, Archaeological Research Center
64th 2006 Topeka KS Robert Hoard, Mary Adair and Margaret Wood
63rd 2005 Edmonton AB John W. (Jack) Ives, Archaeological Survey of Alberta
62nd 2004 Billings MT Ethnoscience, Inc., Bureau of Indian Affairs, Bureau of Reclamation,
Bureau of Land Management, and the US Forest Service
61st 2003 Fayetteville AR Marvin Kay, Kenneth Kvamme, JoAnn Kvamme
60th 2002 Oklahoma City OK K. Buehler, R. Drass, M. Duncan
59th 2001 Lincoln NE P. Bleed, R. Bozell, T. Thiessen, L. Wansnider
58th 2000 St. Paul MN S. Anfinson, M. Dudzik (co-chairs)
57th 1999 Sioux Falls SD L. A. Hannus, R.P. Winham

56th

1998

Bismarck ND

F. Swenson, F. Schneider

55th

1997

Boulder CO

D. Bamforth

54th

1996

Iowa City IA

W. Green

53rd

1995

Laramie WY

J. Francis, M.J. Kornfeld, M.L. Larson, M.E. Miller, C.A. Reher

52nd

1994

Lubbock TX

E. Johnson

51st

1993

Saskatoon SK

H. Epp, Z. Pohorecky

50th

1992

Lincoln NE

F.A. Calabrese, P. Bleed, J. R. Bozell

49th

1991

Lawrence KS

W.B. Lees, M.J. Adair

48th

1990

Oklahoma City OK

S.C. Vehik, M.W. Foster, J. L. Hofman

47th

1989

Sioux Falls SD

L.A. Hannus, R. P. Winham

46th

1988

Wichita KS

D.J. Blakeslee

45th

1987

Columbia MO

W.R. Wood, T.J. Majewski

44th

1986

Denver CO

A. Johnson, W. Tate

43rd

1985

Iowa City IA

D. Anderson

42nd

1984

Lincoln NE

F.A. Calabrese

41st

1983

Rapid City SD

L.J. Zimmerman, R. Alex

40th

1982

Calgary AB

R.G. Forbis

39th

1981

Bismarck ND

L.L. Loendorf

38th

1980

Iowa City IA

D.C. Anderson

37th

1979

Kansas City MO

F.A. Calabrese, A.E. Johnson, W.R. Wood

36th

1978

Denver CO

I.K. Hagar, B.E. Rippeteau

35th

1977

Lincoln NE

C.R. Falk

34th

1976

Minneapolis MN

A.W. Woolworth

33rd

1975

Lincoln NE

F.A. Calabrese

32nd

1974

Laramie WY

G.C. Frison, G. Ziemans, S. Ziemans

31st

1973

Columbia MO

D.R. Evans

30th

1972

Lincoln NE

D.R. Henning

29th

1971

Winnipeg MB

W.M. Hlady

28th

1970

Tulsa OK

W.F. Weakly

27th

1969

Lawrence KS

A.E. Johnson

26th

1968

Lincoln NE

P. Holder

25th

1967

St. Paul MN

E. Johnson

24th

1966

Lincoln NE

T.F. Kehoe

23rd

1965

Topeka KS

T.A. Witty, Jr.

22nd

1964

Lincoln NE

W.W. Caldwell

21st

1963

Ft. Burgwin NM

P. Holder

20th

1962

Lincoln NE

W.R. Wedel

19th

1961

Lawton OK

M.E. Tong, Jr.

18th

1960

Norman OK

J.B. Wheat

17th

1959

Lincoln NE

R.L. Stephenson

16th

1958

Lincoln NE

H.W. Hamilton

15th

1957

Lincoln NE

W.R. Hurt, Jr.

14th

1956

Lincoln NE

R.P. Wheeler

13th

1955

Lincoln NE

D.J. Lehmer

12th

1954

Lincoln NE

W. Mulloy

11th

1953

Lincoln NE

E.M. Davis

10th

1952

Lincoln NE

C.S. Smith

9th

1951

Lincoln NE

P.L. Cooper

8th

1950

Lincoln NE

A.C. Spaulding

7th

1949

Lincoln NE

M.F. Kivett

6th

1948

Lincoln NE

J.D. Jennings

5th

1947

Lincoln NE

J.L. Champe

4th

1940

Norman OK

F.E. Clements

3rd

1936

Mount Vernon IA

C.R. Keyes

2nd

1932

Lincoln NE

E.H. Bell

1st

1931

Vermillion SD

W.H. Over